Przejdź do treści

Obszar badań i nauki

logo zespołu dziewiarstwa

Działalność naukowa Zespołu Dziewiarstwa obejmuje badania podstawowe oraz stosowane odnoszące się do problematyki związanej z procesami technologii tekstyliów dzianych i ich właściwościami użytkowymi. Pracownicy mają bogate doświadczenie w projektowaniu i konstrukcji nowych technologii włókienniczych i wyrobów dzianych, w tym biomateriałów dzianych, o czym  świadczą liczne nagrody na międzynarodowych wystawach wynalazczości, patenty i zgłoszenia patentowe. W dobrze wyposażonych laboratoriach prowadzone są badania z zakresu: mechaniki włókienniczej, wyrobów biomedycznych, wyrobów sportowych, wyrobów przeznaczonych dla służb specjalnych oraz specjalistycznych i innowacyjnych wyrobów tapicerskich, technicznych, dzianin 3D, projektowania odzieżowych wyrobów dziewiarskich i innych.

Obecnie Zespół Dziewiarstwa prowadzi badania w następujących obszarach:

  • Modelowanie i optymalizacja procesu dziania na szydełkarkach i osnowarkach,
  • Modelowanie i projektowanie biomateriałów dzianych wspomagających proces leczenia zewnętrznego, stosowanych w kompresoteraopii,
  • Projektowanie i realizacji implantów medycznych w postaci siatek chirurgicznych i stentów,
  • Projektowanie i realizacja wyrobów dzianych do zastosowań specjalnych, w tym kompozytów i preform dzianych, dzianin z surowców z recyclingu, dzianych struktur do zastosowań w medycynie (inkubator tekstylny, dziane materace dla niemowląt, dzianiny o specjalnych właściwościach świetlnych),
  • Technologie dzianych tekstyliów technicznych (geotekstylia, geotekstronika, dziane siatki barierowe, siatki maskujące),
  • Technologia przędz fantazyjnych i hybrydowych,
  • Identyfikacja budowy i technologii dzianin i ubiorów dzianych,
  • Informatyka i automatyka w procesach dziewiarskich,
  • Technologia przędz fantazyjnych i hybrydowych.

logo zespołu maszyn włókienniczych

W obszarze zainteresowań naukowych Zespołu Maszyn Włókienniczych znajdują się zagadnienia z zakresu procesów produkcji, analizy zagadnień bezpieczeństwa pracy i bezpiecznych maszyn, procesów przepływowych mających zastosowanie w technologiach włókienniczych, grafiki komputerowej i technik multimedialnych oraz tekstroniki.

Zespół prowadzi badania w zakresie inżynierii bezpieczeństwa pracy obejmujących tematykę zagrożeń związanych z obiektami i pomieszczeniami pracy, używaniem maszyn, urządzeń i narzędzi, procesami pracy szczególnie niebezpiecznymi i szkodliwymi, organizacji pracy, zagrożeń tkwiących w samych pracownikach tj. w ich właściwościach psychofizycznych, stanie zdrowia, kwalifikacjach.

W ramach prowadzonych działań naukowych do obszaru BHP zostają zaimplementowane rozwiązania z zakresu tekstyliów inteligentnych i opracowywane są nowe materiały służące m.in. poprawie i ochronie zdrowia, czy samopoczucia. Te nowoczesne wyroby cechuje poszukiwana dzisiaj multifuncjonalność.

W obszarze zainteresowań jest również BIOTEKSTRONIKA, której fundament stanowi tekstronika, będąca synergicznym połączeniem takich dziedzin jak: włókiennictwo, elektronika i informatyka, z wykorzystaniem wiedzy z zakresu automatyki, metrologii i fizjologii.

Rozwój w obszarze tekstyliów inteligentnych oraz elektroniki noszonej nasunęły pomysł wyodrębnienia tego nowego obszaru wiedzy, który obejmowałby te spośród tekstyliów inteligentnych, które zawierają elementy biologicznie aktywne, aktywowane za pomocą systemów tekstronicznych.